روشنایی انسان محور (HCL)

 قصد داریم به بررسی صفر تا صد موضوع روشنایی انسان محور یا همان HCL در صنعت نور و روشنایی پرداخته و ارتباط آن با بهبود کیفیت زندگی انسان و صرفه جویی در منابع انرژی را مورد بررسی قرار دهیم. برای این منظور ابتدا مفاهیم اصلی را بیان کرده و در بخش های بعدی با دید فنی و تخصصی تر به موضوع خواهیم پرداخت. باتوجه به اینکه موضوع روشنایی انسان محور یکی از جدیدترین و به روزترین موضوعات نور و روشنایی می باشد که در سال های اخیر مورد توجه فعالین و متخصصین این حوزه  قرار گرفته است لذا می خواهیم با بررسی دقیق و کامل آن، مسیر را جهت ایده پردازی علاقه مندان این موضوع هموار کنیم.

برای این منظور می توانید با واحد تحقیق و توسعه (R&D) شرکت سایان الکتریک در ارتباط بوده و ایده ها و نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.


بخش اول - مفاهیم اولیه و کاربرد

در بخش اول قصد داریم با مفاهیم اولیه و اساسی روشنایی انسان محور آشنا شویم.این بخش شامل بررسی موارد زیر می باشد:

   > روشنایی انسان محور چیست؟

   > تلفیق روشنایی انسان محور و تکنولوژی LED

   > جنبه های هدف روشنایی انسان محور

   > سیستم های هوشمند و روشنایی انسان محور

   > تاثیر نور بر ریتم شبانه روزی بدن

   > مناسب ترین ریتم شبانه روزی

   > دلایل نیاز به روشنایی انسان محور

   > محیط های کاربرد

   > فاکتورهای اساسی نور و روشنایی

   > مزایای سیستم روشنایی انسان محور

روشنایی انسان محور چیست؟

روشنایی انسان محور (Human-Centric Lighting) که به اختصار HCL  نامیده می شود، روشی جامع برای بررسی تأثیرات نور بر انسان ها در شرایط مختلف و کنترل آن بصورت بهینه می باشد. متخصصان صنعت روشنایی باور دارند، اگر از نورپردازی انسان محور استفاده شود، محیط های کار و زندگی کاربردی تر ، ایمن تر و  جذاب تر به نظر می رسند. در بحث نورپردازی انسان محور فقط تمرکز بر زیبایی و استانداردها نیست؛ بلکه با این تکنولوژی می خواهیم عملکرد زندگی انسان را بهبود بخشیده، نور و روشنایی را با ساعت بیولوژیک بدن هماهنگ کنیم که  این هارمونی باعث می شود که سبک زندگی انسان سالم تر و بهتر شود.

تلفیق روشنایی انسان محور و تکنولوژی LED

در یک پژوهش در حوزه سلامت بیانه ای صادر گردید که بیماران بخش ICU با کمبود و اختلال خواب دست و پنجه نرم می کنند و باید فکری به حال آنها کرد. طی تحقیقاتی که در این راستا به عمل آمد، بیمارستان هایی که روش نورپردازی انسان محور را به کار برده بودند؛ با شرایط مثبتی مانند بهبود مشکلات خواب بیماران، کاهش استرس و تسریع روند بهبود مواجه شدند. همچنین در یک بررسی در رابطه با استفاده از سیستم های روشنایی برپایه LED در مراکز اداری، آموزشی و تجاری نتایج بسیار خوبی درمورد شرایط روحی و روانی و نیز رفتار افراد بدست آمد لذا به نظر می رسد با تلفیق روشنایی انسان محور و تکنولوژی LED، علاوه بر اینکه در زمینه فنی پیشرفت می کنیم بلکه با کاهش مصرف انرژی، افزایش طول عمر انسان ها و کیفیت روشنایی مواجه خواهیم شد.

بحث نورپردازی انسان محور مربوط به دهه های گذشته است و تنها امروز شکل نگرفته است. این فرایند در طی رابطه انسان ها با نور شکل گرفته و اکنون در حال تکمیل شدن است. اما جدیدا بسیاری از طراحان دنیا به رعایت کردن آن ترغیب شده اند. زیرا در گذشته تکنولوژی و صنعت نورپردازی آنقدر پیشرفته نبوده است؛ اما در سال های اخیر به علت اختراعات و تولید منابع نوری LED فرایند پیاده سازی نورپردازی انسان محور راحت تر شده است.

امروزه منابع نوری LED با سرعت چشمگیری در حال نفوذ در بازار مصرف روشنایی هستند و با توجه به تنوع و پیشرفت شگرف خود و کاهش قیمت تمام شده، منابع نوری پرمصرف انرژی را از چرخه‌ی حضور در این بازار محو می‌کنند. این منابع نوری با قابلیت بهره‌ی نوری بالا یا همان نسبت شارنوری خروجی به توان مصرفی ورودی، با کاهش مصرف انرژی الکتریکی می‌توانند تاثیر بسزایی در کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن زمین ایفا کنند. حفظ محیط زیست و کاهش اثرات مخرب بر آن یکی از موارد مورد توجه برای زندگی انسان ها است که یکی از مزایای استفاده از منابع نوری با بهره‌ی نوری بالا در این زمینه کمک شایانی می‌کند.
یکی از اهداف سیستم روشنایی انسان محور دستیابی به نور شبیه نور طبیعی می باشد، با بررسی منابع نوری مختلف مشاهده می شود که از لحاظ طول موج، نور LED نسبت به منابع نوری دیگر شباهت بیشتری به نور طبیعی خورشید دارد. لذا با کنترل و مدیریت آن می توان بیشتر به نور طبیعی دست یافت.

  صفحه ۱   >>

تهران، بلوار آفریقا، نبش کوچه طاهری، برج مرکز تجارت ایران، طبقه ۱۱، واحد ۱ 26291971-021 ... 26291978-021
021-91009719