Edge Lit و Back Lit چراغ‌های

  • محل قرارگیری منبع نور

همان‌طور که در تصویر شماتیک فوق ملاحظه می‌شود، در مدل Back Lit چنانچه از نام آن پیداست محل قرارگیری منبع نور مستقیماً پشت دیفیوزر می‌باشد، در حالیکه در مدل Edge-lit منبع نور در طرفین دیفیوزر قرار دارد.

  • تکنولوژی تولید

دریافت نور خروجی یکنواخت مستلزم استفاده از صفحه دیفیوزر با ضریب شفافیت متناسب و همچنین رعایت فاصله لازم بین نقطه‌های نورانی چیپ‌ست‌های LED با دیفیوزر است. لذا تولید قاب بدنه چراغ‌های Back Lit کمتر از عمق خاصی ممکن نیست و عدم‌رعایت آن موجب دیده شدن نقاط نورانی داخل چراغ می‌گردد.

این محدودیت در چراغ‌های نوع Edge Lit وجود ندارد و تولید آنها با ضخامت‌های بسیار کم هم میسر است، زیرا منابع نوری معمولا بصورت LED Strip از نوع منعطف یا سخت داخل قاب آلومینیومی دور چراغ قرار می‌گیرد.

  • مسیر شعاع‌های نورانی

چنانچه در تصاویر فوق نشان داده شده است، در چراغ‌های Edge Lit هیچ شعاع نوری خروجی مستقیمی به سمت پایین وجود ندارد لیکن در چراغ Back Lit همه‌ی شعاع‌های تابش با انحراف کمی پس از خروج از دیفیوزر به سمت پایین تابیده می‌شوند. این تفاوت اپتیکی از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید در استفاده از این دو نوع چراغ به آن توجه نمود. بطور مثال دو چراغ از دو نوع مشخص شده در فوق با منبع نوری یکسان 4000 لومن، میزان روشنایی یکسانی را در شرایط برابر بر روی سطح ایجاد نخواهند نمود.

بطور عام استفاده از چراغ‌های Edge Lit صرفا جهت ایجاد روشنایی محیطی در سقف‌های با ارتفاع کم همچنین ایجاد نور زمینه پشت طرح‌های چاپ‌شده مانند Light Box‌ها و میزهای نوری توصیه می‌شود.

 

 

 

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

بازگشت به صفحه آکادمی سایان >>

 

دیدگاه خود را بنویسید

تهران، بلوار آفریقا، نبش کوچه طاهری، برج مرکز تجارت ایران، طبقه ۱۱، واحد ۱ 26291971-021 ... 26291978-021
021-92002920