UVC ضدعفونی کنندگی نور

خلاصه مقاله: در این مقاله درمورد ویژگی میکروب زدایی و ضدعفونی کنندگی نور UVC صحبت می کنیم. پس از مطالعه این مقاله خواهید فهمید نور UVC چگونه باعث ضدعفونی آب، سطح و هوا می شود. سرفصل های این محتوای علمی نور عبارتند از:

نور UVC چگونه باعث ضدعفونی می شود؟         نور UVC چگونه آب را ضدعفونی می کند؟         UVC چگونه سطح را ضدعفونی می کند؟ 

 نورUVC از شیشه عبور می کند؟        چگونه مطمئن شویم نور UVC واقعا باعث ضدعفونی می شود؟     آیا چراغ های UVC بو می دهند؟ 

چگونه باعث ضدعفونی می شود؟ UVC

اشعه UVC برای ضد عفونی و استرلیزه کردن مناسب است زیرا از تکثیر سلولی باکتریها، ویروس ها و قارچ ها جلوگیری  می کند. نور فرابنفس نوع C به دلیل اینکه ، توسط DNA میکروارگانیسم ها جذب می شود، اثر ضد عفونی کنندگی زیادی دارد و روند تولید مثل آنها را غیرفعال می کند.

UVC ، دارای نوعی انرژی پرتوی فرا بنفش است ، که توسط DNA و RNA موجودات بیولوژیکی جذب می شود. این امر باعث تحریک تشکیل دیمرهای تیمین می شود که به میزان قابل توجهی  روند تکثیر سلول ها را مختل می کند و باعث می شود میکروارگانیسم ها (مانند باکتری ها و قارچ ها) و ویروس ها قادر به تولید مثل یا آسیب رسانی نباشند. UVC همچنین توسط پروتئین ها جذب می شود که موجب پارگی دیواره های سلولی می شود و می تواند منجر به مرگ ارگانیسم هایی شود که از DNA آنها محافظت می کنند. به دلیل این توانایی در غیرفعال سازی میکروارگانیسم ها ، UVC اغلب تحت عنوان پرتوی میکروب کش شناخته می شود. مقالات علمی متعددی در این زمینه در مجله های مختلف علمی جهان چاپ و منتشر  شده است که برای مشاهده  چند نمونه از این مقالات و همچنین مشاهده تفاوت های نور UVA،UVB و UVC  می توایند اینجا کلیک کنید.

چگونه آب را ضدعفونی می کند؟ UVC

میکروب های موجود در آب نیز می توانند با UVC به همان روشی که میکروب های موجود در هوا پاکسازی می شوند، از بین بروند. این تکنولوژی سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد و به ویژه برای تولید آب آشامیدنی سالم  بسیار محبوب است زیرا به عنوان مثال، برخلاف کلر، هیچ طعمی را از خود بجا نمیگذارد. فرآیند ضدعفونی کردن مانند هوا، در محفظه های بسته انجام می شود.

چگونه سطح را میکروب زدایی می کند؟ UVC

نور UVC روشی موثر برای از بین بردن ویروس ها، باکتری ها، میکروب ها و سایر میکروارگانیسم های موجود در سطح است. میزان کارایی آن با توجه به فاصله از منبع نوری ، میزان تابش و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور تعیین می شود. از آنجا که برای ضدعفونی کردن نور  UVC به تماس مستقیم نیاز دارد، هنگام ضد عفونی کردن سطوح صاف ممکن است لازم باشد که منبع نور را برای رسیدن به مناطق سایه دار جابجا کنید. ضد عفونی کردن سطح با منبع نور باید با احتیاط انجام شود و مراقب باشید تا از قرار گرفتن  انسان، حیوانات و گیاهان در همه زمان ها در معرض نور UVC خودداری کنید.

با بدنه های بسته و باز چقدر ایمن هستند؟ UVC محصولات

محصولات معتبر مانند محصولات OSRAM با بدنه بسته یا  بدنه باز برای استفاده در محیط های اطراف انسان ها ، حیوانات خانگی و گیاهان مناسب هستند زیرا در واقع هیچ اشعه UVC  کنترل نشده ای از بدنه یا لامپ  آزاد نمی شود. تابش خفیف نور  آبی که گاهی اوقات قابل مشاهده است نور UVC نیست بلکه مقدار کمی نور مرئی تولید شده در اثر تخلیه فشار کم گاز است. این نور آبی مضر نیست و فقط کارکرد منبع نوری را نشان می دهد. محصولات چراغ های UVC باید مطابق با دستورالعمل های دقیق ایمنی که  تولیدکنندگان ارائه می دهند استفاده شوند، که بسته به نوع محصولات مختلف، متفاوت است. منابع ساطع کننده اشعه فرابنفش در سراسر اتاق هرگز نباید در زمان حضور افراد روشن شوند.

می تواند از شیشه عبور کند؟ UVC آیا نور

در بیشتر موارد ، دیوارهای شیشه ای و پنجره ها، انتشار نور  UVC را مسدود می کنند و محافظت کافی را برای افراد ایجاد می کنند. با این حال، فروشندگان  هنگام نصب این نوع تجهیزات باید نشت نور را آزمایش کنند.

به ما آسیب نمی رساند؟ UVC چگونه می توانیم اطمینان حاصل کنیم که چراغ

به دنبال جهانی شدن استفاده از نور UVC بعنوان ضدعفونی کننده ، تعداد محصولات UVC موجود در بازار به شدت افزایش یافته است. متأسفانه، بسیاری از این محصولات به دلیل بی کیفیت و غیراستاندارد بودن، بی اثر و بشدت خطرناک هستند. برای افزایش ایمنی ، همیشه از یک تولید کننده معتبر و مورد اعتماد خرید کنید. محصولات باید در محفظه ای قرار گیرند تا از انتشار اشعه UVC یا ازن جلوگیری شود (محصولات OSRAM فاقد ازن هستند) و باید آموزش نحوه نصب و استفاده از این محصولات ضد عفونی کننده ،توسط تولیدکنندگان  ارائه شود.

واقعاً میکروب ها را غیرفعال می کند؟ UVC از کجا مطمئن شویم چراغ با نور

در حالی که مقررات ایمنی محصول در اروپا وجود دارد، تولیدکنندگان این محصولات هنوز ملزم به اثبات موثر بودن محصول خود نیستند. برای جلوگیری از خرید محصولات تقلبی و معیوب، محصولات تولید کنندگان معتبر (ازجمله شرکت OSRAM)  را انتخاب کنید یا به دنبال اثبات کارآیی محصولات توسط موسسات  و آزمایشگاه های  مستقل و معتبر برای محصول مورد نظر باشید.

   >> گزارش آزمایش چراغ BETA UVC شرکت سایاان الکتریک توسط آزمایشگاه دانشگاه تهران

را کنترل و اجرا می کند؟ UVC چه کسی ایمنی محصولات دارای نور

تولیدکنندگان وظیفه نظارت بر ایمنی محصولات خود را با همکاری آزمایشگاه های معتبر و مستقل و نهادهای مربوطه  (به عنوان مثال VDE ، SGS) بر عهده دارند. تمام محصولات UVC تولید شده توسط OSRAM دارای  استانداردهای ایمنی اروپا هستند. چراغ BETA UVC سایان الکتریک با استفاده از این  لامپ های UVC شرکت OSRAM از بنیان گذاران استفاده از این تکنولوژی در ضدعفونی و میکروب زدایی هوا،آب و سطوح در ایران می باشد (برای خرید کلیک کنید)

بو می دهند؟ UVC آیا چراغ های

ازن تولید شده توسط UVC بوی خاصی دارد. با این حال، تمام محصولات OSRAM  ، صددرصد بدون ازن آزمایش و تأیید شده اند.

باقیمانده های کوچک ازن موجود در سطوح داخلی تجزیه شده و می سوزد و بو می دهد. این بو  هنگام استفاده از وسایلی که برای اولین بار گرم می شوند، مانند توسترها، یک اتفاق معمول است.البته  این بو فقط چند دقیقه در استفاده اولیه منتشر می شود  و با تهویه از پنجره باز می توان آن را از بین برد.

مهم است؟ UVC چرا

آب تمیز، هوای پاک،  سطوح عاری از میکروب - یک محیط استرلیزه که سلامتی و ایمنی را برای همه حتی در سخت ترین شرایط نیز امکان پذیر می کند.

در یک جهان بهم پیوسته و مملو از ارتباطات  اجتماعی انسان ها  ، چالش های جدیدی بوجود می آید که اخیراً شاهد آن بوده ایم. ما هر روز با میکروارگانیسم ها روبرو می شویم، در خانه و محل کار، از زمان شروع کار در اداره ، تا زمان  مراجعه به پزشک یا حتی دراستفاده از آب.  بیماری همه گیر COVID-19 منجر به افزایش آگاهی برای ضد عفونی کردن و تمایل به استفاده از راهکار  ایمن استفاده از نور  UVC برای ضدعفونی کردن و استرلیزه کردن ، شده است.

تابش اشعه UVC قادر است بدون استفاده از مواد شیمیایی، میکروارگانیسم های مضر را به طور موثر کاهش دهد. استفاده از  آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم که در فارسی به آن مایع سفیدکننده و وایتکس (نام یکی از سازنده‌ها) نیز گفته می‌شود ،برای گندزدایی و ضدعفونی بوی تند و شدیدی دارد ، و باعث صدمه و تغییر رنگ در  بافت سطوح مختلف می شود و استشمام آن مضرات زیادی برای انسان دارد.از مزایای ضدعفونی با اشعه UVC  نسبت به استفاده از آب ژاول  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیازی به اپراتور مجزا برای انجام عمل ضدعفونی (مانند روش استفاده از آب ژاول) نیست.
  • بوی تند و شدید ندارد.
  • میزان PH محیط تاثیری در اثرگذاری نور UVC در ضدعفونی ندارد.
  • نیازی به شارژ و تهیه مواد مصرفی همچون آب ژاول در دفعات بعدی ضدعفونی نیست .
  • اثر،لکه یا ردی از هیچ نوع ماده ای بر سطوح باقی نمی ماند.
  • برخلاف آب ژاول برای ضدعفونی هوا و آب نیز قابل استفاده می باشد.
دیدگاه خود را بنویسید

تهران، بلوار آفریقا، نبش کوچه طاهری، برج مرکز تجارت ایران، طبقه ۱۱، واحد ۱ 26291971-021 ... 26291978-021
021-91009719